99,8% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam3958Nie polecam7

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Ptaki zimujące w Polsce 
Ptaki zimujące w Polsce 

Jakie ptaki zostają na zimę? 

Ptaki zimujące w Polsce wykształciły umiejętność zdobywania i gromadzenia zapasów pożywienia na zimę. Spiżarnie sójki usiane są w różnych częściach parku. Uwielbia żołędzie, zbiera i chowa je na zimę. Każda dorosła sójka ma na zapas dwa- trzy tysiące tych owoców i wszystkie ukrywa – pojedynczo, wyjątkowo po dwa. Przecież nierozsądnie byłoby magazynować wszystkie żołędzie w jednym miejscu. Sójka to doskonały przykład, jak dobrze radzą sobie ptaki zimujące w Polsce. Nie tylko sójki nauczyły się zapełniać spiżarnię. Wiele gatunków opanowało sztukę przetrwania zimy, choć może nie są aż tak zapobiegliwe w ukrywaniu zapasów, jak sójka. Ptaki zimujące w Polsce to gatunki pracowite, zapobiegliwe i bardzo sprytne. 

SÓJKI

ptaki, które chętnie zostają na zimę w Polsce

Sójka najpewniej czuje się schowana wysoko wśród gałęzi drzew. Jest czujna, spostrzegawcza i lubi się asekurować, czego dowodem jest jej niezwykły sposób gromadzenia zapasów na zimę. Zwykle widzimy ją w locie, choć czasem daje się skusić na poczęstunek z karmnika w ogrodzie. Widzimy wtedy, jak pięknie jest upierzona. Jasnobrązowe pióra wpadające w różowy odcień, wyrazisty czarno-biały wzór i kobaltowy błękit to jej charakterystyczne kolory. Sójka potrafi też narobić wiele hałasu - często o nic, mogłoby się wydawać. To jednak tylko pozory. Głośnym krzykiem ostrzega inne ptaki i zwierzęta o grożącym niebezpieczeństwie. Myśliwi nieraz utracili cenną zdobycz, jak w tej historyjce opowiedzianej przez właścicielkę ogrodu chętnie odwiedzanego przez ptaki: 

Pewnego razu młody kot przyczaił się pod karmnikiem i czekał na łatwą zdobycz. Wróble jagodniki, które siedziały w pobliskich krzakach wiciokrzewu, zamarły. Obserwowały, co strasznego zaraz się wydarzy. Domku napełnionego ziarnem chwilowo nikt nie odwiedzał. Kot zakradł się jak najbliżej i zastygł przyczajony w zagłębieniu trawnika. Naraz nadleciała sójka, usiadła na płocie i dosłownie nawrzeszczała na kociaka. Nawet trawa po pas nie wystarczyłaby mu na kamuflaż, musiał odejść z kwitkiem zdemaskowany przez sójkę i poniżony do granic możliwości. Więcej nie próbował”.

Co lubi jeść sójka? Jak inne ptaki je ziarna, nasiona i orzechy. Ptasie pyzy, które mają w składzie słonecznik i orzechy, także powinny jej smakować. Jeżeli zasadzimy w ogrodzie dąb, buki lub leszczynę z pewnością zamieszka w pobliżu sójka i skorzysta z obfitości ulubionego pokarmu. Lubi także przesiadywać w innych wysokich drzewach liściastych i iglastych. Można ją wypatrzeć na świerkach i modrzewiach. Najpewniej czuje się schowana wysoko wśród gałęzi. Zawsze czujna i spostrzegawcza, stamtąd obserwuje co się dzieje dookoła. O wiele bardziej woli widzieć, niż być widziana. 

sójki

Niebieskie pióra na skrzydle to znak rozpoznawczy sójki 

Karmnik dla ptaków można zainstalować na drzewie. Sójka doceni ten wybór miejsca, bo będzie w ukryciu. Model Birdyfeed DOUBLE jest wyposażony w sznurek i opaski zaciskowe. Można go przymocować do gałęzi drzewa. Nadaje się także na poręcz balkonu, na którym będzie się prezentował dekoracyjnie. Karmnik składa się z dwóch komór i spadzistego daszku, który osłania przed opadami deszczu karmę i ptaki. Jest odpowiedni dla większej ilości ptaków i daje osłonę przed wiatrem oraz zacinającym deszczem. 

Dlaczego warto zadbać o obecność sójek w ogrodzie? Te pracowite ptaki, odkąd ludzie pamiętają, sadzą lasy. Dębowe, bukowe oraz leszczynowe drzewa dostarczają im smakowitych orzechów, dlatego nie czekając na nikogo sadzą je same. Nie są w stanie zjeść przez zimę wszystkich ukrytych zapasów i na wiosnę wyrastają z nich sadzonki drzew. 

sójka z orzechem

Sójka ukrywa na zimę pojedynczo około 2 - 3 tysięcy żołędzi i orzechów. 

KOSY

ptaki zimujące w Polsce i Europie Środkowej 

Jakie ptaki zostają na zimę oprócz popularnych wróbli, sikorek i srok? Kosy to czarne z charakterystycznym pomarańczowym dziobem ptaki, które zimują w całej Polsce. Można je spotkać w parkach, jak żerują na ziemi. Pod drzewami podskakują i rozgarniają suche liście, spod których wydziobują pokarm. Kosy mogą odbywać dalekie wędrówki w poszukiwaniu korzystniejszych warunków. Kolonie kosów, które mają zapewniony stały dostęp do pokarmu, pozostają na zimę w Polsce. 

kos

Czarny kos z pomarańczowym lub żółtym dziobem 

Kosy lubią zjadać owoce pozostawione na krzewach i drzewach w ogrodzie. Można je dokarmiać plonami, które zebraliśmy latem z własnych upraw: owocami czarnego bzu, jarzębiny, czarnych i czerwonych porzeczek, agrestu, jagód, aronii, borówek. Większe owoce jak jabłka, gruszki, czy morele warto przekroić na pół, tak aby ptak miał łatwy dostęp do świeżego miąższu. 

Mieszanki ziaren, jakie ptaki zimujące w Polsce chętnie zjadają są dostępne w formie okrągłych ptasich pyz, umieszczonych w siateczce. Zawartość kulki zapewnia pełne wykorzystania składników. Przy sypaniu karmy luzem, wykorzystanie sięga zaledwie połowy. Pozostałe nasiona gdzieś się gubią i rozsypują. Nic się zmarnuje, jeśli przylecą kosy, które wydziobują ziarna prosto z ziemi i niechętnie jedzą z karmnika. 

Jak zaprosić kosy do zamieszkania w naszym ogrodzie? Krzewy i drzewa owocowe zachęcą je do osiedlenia się właśnie u nas. Kosy pięknie śpiewają więc odwdzięczą się za gościnę napełniając ogród głośnymi i melodyjnymi pieśniami godowymi. Można je usłyszeć niemal w całej Europie Środkowej pomiędzy początkiem marca a końcem lipca, zwłaszcza przed świtem i wieczorem. 

Czy wiesz, że w rezydencjach bogaczy, w ogrodach instaluje się aparaturę nagłaśniającą do odtwarzania śpiewu ptaków? Najchętniej odtwarzane są nagrania ptasich śpiewów godowych, które są szczególnie dźwięczne i melodyjne. Posadź w ogrodzie rośliny owocujące, krzewy jarzębiny, kaliny, bzu czarnego i aronii i zapewnij pokarm ptakom. Na pewno nie ominą twojego ogrodu. To niewielka cena za koncerty, jakie wyśpiewują od wczesnej wiosny do połowy lata. Ptaki śpiewające to prawdziwy skarb w ogrodzie. 

Innym pięknie śpiewającymi ptakami są słowiki - ptaki niezimujące w Polsce. Przylatują w drugiej połowie kwietnia lub na początku maja, odlatują już w sierpniu–wrześniu na zachód. Słowiki spędzają zimę w środkowej części Afryki, w lasach deszczowych. Śpiew kosów i słowików jest dość podobny i trzeba się wsłuchać, aby usłyszeć różnicę, Jednak słowiki to nie zimowe ptaki, a kosy to ptaki zimujące w Polsce, które nie boją się mrozu, śniegu i braku pokarmu.

SŁOWIKI, JASKÓŁKI I BOCIANY

czy jaskółka odlatuje na zimę?

Razem ze słowikami do ciepłych krajów odlatują bociany, a także jaskółki – dymówki, oknówki i brzegówki i wiele innych gatunków, które nie należą do ptaków zimujących w Polsce. Wszystkie gatunki posiadają umiejętność odczytywania wahań temperatury i długości dnia. Wiedzą, kiedy zacząć przygotowania do odlotu w cieplejsze regiony. 

Czy jaskółka odlatuje na zimę, gdy zaobserwuje pierwsze zwiastuny zimy? Tak, ale najpierw intensywnie żeruje, zwiększa porcję zjadanego pokarmu, by nabrać sił na długi lot na inny kontynent. Zimuje w Afryce subsaharyjskiej i gorących regionach Azji. 

Polskie bociany spędzają zimę przede wszystkim na żerowiskach afrykańskich od Czadu i Sudanu aż po Republikę Południowej Afryki.

ptaki pokonują znaczne odległości w kluczach

Ptaki pokonują znaczne odległości w kluczach 

Z centralnej Polski do dorzecza Kongo w Środkowej Afryce, gdzie występują lasy deszczowe, jest około 6 000 km. Odległość tą pokonuje populacja słowików i innych ptaków, które nie zimują w Polsce na koniec każdego lata. Wędrówki ptaków uznawane są za fascynujące zjawisko w przyrodzie. Fenomen ten nie został w pełni odkryty przez naukowców, a migracje niektórych gatunków wciąż pozostają tajemnicą. Obserwacja małych lotników, którzy wiosną wracają lub po lecie organizują się do wylotu, może być ciekawym sposobem na spędzanie czasu. 

Dlaczego warto zadbać o ptaki, które zostają na zimę?

Ogród jest doskonałym miejscem, w którym ptaki zimujące w Polsce znajdą wszystko, czego im potrzeba. Jeżeli chcesz przyciągnąć więcej ptaków do ogrodu, wykorzystaj zimę. To doskonały pretekst, aby zaprosić do karmnika. Ergonomiczny, kompaktowy karmnik z dużym pojemnikiem na ziarno zapewni ptakom miejsce do zdobycia pokarmu bez względu na pogodę. Czym napełnić karmnik, aby przyciągnąć ptaki zimujące w Polsce: sójki, kosy, sikorki, wróble, szczygły, gile, jemiołuszki, dzięcioły i inne gatunki? 

  • Ziarna zbóż – pszenica, owies, kukurydza, żyto, jęczmień, proso całe lub zmielone na kaszę 
  • Płatki zbożowe – płatki owsiane, orkiszowe, ryżowe 
  • Ziarna roślin oleistych – słonecznik, siemię lniane, pestki dyni, ziarna sezamu
  • Orzechy – owoce buczyny, żołędzie, orzechy laskowe i włoskie 
  • Wiórki kokosowe, ostropest

sikorka

Gotowy pokarm dla ptaków chętnie zjadają sikorki i inne gatunki ptaków 

Gotowy pokarm dla ptaków, po który można sięgnąć w naszym sklepie jest dostępny w 5 litrowych wiaderkach lub mniejszych opakowaniach. Zawiera: ziarno słonecznika, nasiona innych roślin oleistych, śrutę zbóż (pszenica, kukurydza), orzechy, tłuszcz zwierzęcy i wapno spożywcze. 

Możemy pomóc ptakom w zdobywaniu pokarmu i znalezieniu schronienia. Dla nas to niewielki wysiłek, a dla ptaków dużo znacząca pomoc. Gatunki ptaków, które mają małą liczebność w niektórych regionach są objęte ochroną. Takie szczególnie warto dokarmiać. Dobrze więc wiedzieć, co jedzą ptaki zimujące w Polsce, by nie popełniać błędów w dożywianiu. Gotowy pokarm dla ptaków jest sprawdzoną kompozycją. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl