99,8% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam4002Nie polecam8

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Przycinanie malin. Kiedy, jak i dlaczego przycinamy maliny?
Przycinanie malin. Kiedy, jak i dlaczego przycinamy maliny?

W zależności od odmiany, możemy cieszyć się pysznymi i zdrowymi owocami malin od wczesnego lata do późnej jesieni. Cięcie malin jest zabiegiem niezbędnym wczesną wiosną, tuż po posadzeniu, gdyż z przyziemnych pąków oraz pąków przybyszowych na korzeniach wyrastają dzięki temu nowe pędy, oraz każdego następnego roku, po zbiorach. Dowiedz się, czym różnią się maliny jesienne od letnich, jak pielęgnacja i cięcie malin wpływa na plonowanie krzewu oraz kiedy przycinać maliny, aby wydobyć z nich to, co najlepsze!

Malina jest krzewem owocowym o dużej odporności na mrozy. Rośnie najlepiej w miejscach lekko zacienionych, a jej pędy osiągają wysokość do dwóch metrów. Odpowiednio pielęgnowana i podcinana wydaje plony raz lub dwa razy w sezonie. Malina ma duże wymagania glebowe. Preferuje luźne, niezbyt suche, żyzne i bogate w składniki pokarmowe podłoże, o lekko kwaśnym odczynie.

Malina kwitnie od maja do sierpnia i jest również rośliną miododajną. Jej owoce składają się z licznych, czerwonych, rzadziej żółtych lub ciemnopurpurowych, pokrytych włoskami, małych pestkowców, zebranych w owoc właściwy. W czasie dojrzewania lekko oddziela się od stożkowatego dna kwiatowego (w przeciwieństwie do jeżyny).

Owoce malin świetnie smakują na surowo, stanowiąc wykwintną dekorację dań obiadowych i deserów oraz jako przetwory, w postaci domowych dżemów, soków i nalewek. Co ciekawe, warto wykorzystać również liście malin, których napar słynie ze swoich właściwości przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych, przeciwbakteryjnych, ściągających oraz antyoksydacyjnych, wspierających terapie oczyszczania organizmu z toksyn.

Jak pielęgnować maliny, aby cieszyć się zdrowymi liśćmi i obfitym owocowaniem przez długie lata? Pielęgnacja malin to nie tylko umiejętne przycinanie pędów. Krzewy, które wydają mnóstwo owoców potrzebują również sporego nawadniania. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zainstalowanie systemu nawadniającego, np. linii kroplującej. Dzięki temu malina będzie regularnie otrzymywać wodę, co pozwoli jej bujnie się rozwijać i obficie owocować.

Maliny – pielęgnacja i przycinanie w zależności od odmiany

Dlaczego przycinanie malin jest niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym? Prawidłowo wykonane cięcie malin wpływa korzystnie na plonowanie i ułatwia zbiór owoców, zapobiega nadmiernemu zagęszczeniu pędów i rozwojowi chorób, w tym zamieraniu pędów oraz pojawieniu się szarej pleśni. Sposób przycinania malin zależy od odmiany krzewu, który wybraliśmy do swojego ogrodu.

Kiedy przycinamy maliny?

Maliny letnie, które owocują raz w sezonie, przycinamy zaraz po zbiorach, zazwyczaj w sierpniu. Zabieg ten polega na wycięciu wszystkich pędów, które już owocowały, tuż nad ziemią, u nasady. Czasem są one na tyle suche, że można je złamać, bez konieczności stosowania sekatora. W innym wypadku warto użyć ostrego narzędzia, aby nie uszkodzić pędów.

Nowe pędy równomiernie rozmieszczamy i przywiązujemy do drutów lub palików. W każdym kolejnym roku – pod koniec zimy – przycinamy wierzchołki wszystkich pędów na wysokości 15 cm nad najwyżej rozpiętym drutem.

Maliny jesienne, które owocują dwa razy w sezonie, przycinamy dopiero po drugim zbiorze, czyli zwykle w październiku. Cięcie malin przebiega wówczas dwuetapowo – najpierw pozbywamy się pędów, które wydały pierwsze owoce w lipcu, jeśli są suche, możemy je łatwo złamać tuż nad ziemią, a następnie – pod koniec zimy – przechodzimy do podcięcia wierzchołków pędów, które wydały owoce w drugiej turze.

Coraz częściej jednak eksperci rekomendują podcinanie wszystkich pędów maliny jesiennej wczesną wiosną, aby zapewnić jak najbardziej obfite owocowanie.

Jak przycinać maliny?

Technika przycinania malin polega na precyzyjnym usunięciu pędów, które wydały owoce i uschły. Warto zachować ostrożność, aby nie uszkodzić nowych, młodych pędów, które są przed okresem owocowania, a jednocześnie nadać krzewu odpowiedni kształt i zapewnić dopływ światła i powietrza.

Jak prawidłowo ukształtować krzew malin?

Z gąszczu pędów wybieramy osiem-dziesięć największych, przywiązujemy je do palików lub siatki, a następnie wycinamy wszystkie odsłonięte i niepotrzebne pędy. Pozbywamy się także wszystkich narostów i odrostów od korzeni, które mogłyby ograniczać wzrost krzewów. Oprócz sekatora, przydadzą się wygodne rękawice ogrodnicze.

Przycinanie malin na zimę

Cięcie malin letnich oraz przycinanie malin jesiennych, w zależności od odmiany, którą uprawiasz w swoim ogródku przydomowym, należy wykonać tuż po zbiorach, a więc koniecznie jeszcze przed zimą. Pozbywasz się wówczas starych pędów, które już owocowały i zostawiasz wolną przestrzeń dla młodych pędów, które przerzedzasz i grupujesz.

Zbyt późne przerzedzenie malin i wycięcie zbędnych, młodych pędów – pod koniec maja lub na początku czerwca – spowoduje osłabienie owocowania w kolejnym sezonie.

Wiosenne cięcie malin jest uzasadnione i konieczne tylko wówczas, gdy właśnie posadziłeś nowy krzew w swoim ogrodzie, ponieważ z przyziemnych pąków oraz pąków przybyszowych na korzeniach wyrastają dzięki temu nowe pędy. Jeśli pominiesz ten krok, za rok owocowanie będzie bardzo osłabione, roślina nie będzie bowiem w stanie wytworzyć nowych pędów.

Pamiętaj, że co roku podcinanie zbędnych młodych pędów malin to czynność konieczna dla prawidłowego wzrostu krzewu i osiągnięcia obfitego owocowania. Zarezerwuj czas tuż po zbiorach, aby pielęgnacja malin stała się procesem prostym, szybkim i efektywnym.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl