99,8% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam3993Nie polecam8

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

Pożyteczne owady w ogrodzie – jak je zwabić?
Pożyteczne owady w ogrodzie – jak je zwabić?

Sposobów na wykorzystanie działki wokół domu jest wiele. Współczesne ogrody najczęściej nie dają owadom pożytecznym zbyt przyjaznego miejsca do rozwoju i rozmnażania się. Prawdę mówiąc, pszczoły, motyle, ważki i biedronki nie mają w nich zbyt łatwego życia. Coraz rzadziej spotkać można w ogrodach przy nowych domostwach kwitnące byliny, krzewy ozdobne i drzewa. Właściciele posesji stawiają na nisko strzyżone trawniki, wygrabione i pozbawione pokarmu oraz schronienia dla owadów. Nowoczesne ogrody nie wabią do siebie skrzydlatych mieszkańców. Ponieważ nie ma pokarmu owady nie mają co jeść, ani gdzie zamieszkać. Poza tym nie znoszą środków chemicznych do zwalczania chwastów, którymi traktujemy trawniki. 

To oczywiste, że każdy chce mieć piękny i zadbany ogród. Może warto zastanowić się nad nieco innym urządzeniem? Czasem niewielkie zmiany, dosadzenie odpowiednich gatunków roślin, przemeblowanie części ogrodu i zmiana środków chemicznych na ekologiczne, zachęci pożyteczne owady do zamieszkania na naszej działce. 

Miododajne rośliny

Pszczoły chętnie zamieszkają w ogrodzie, w którym jest obfitość miododajnych roślin. Do takich gatunków należy lawenda. Warto sięgnąć po odmiany lawendy francuskiej, która jest ceniona ze względu na bujne kępy kwiatów wydzielające cenne olejki eteryczne. Można ją także wykorzystywać do suchych bukietów i pachnących woreczków do odstraszania owadów, które nie są pożyteczne, czyli moli. 

 Lawenda i pszczoły

Lawenda jest szczególnie lubiana przez pszczoły i motyle. 

Foto https://pixabay.com/pl/photos/lawenda-motyl-kwiaty-4186957/

Do innych gatunków roślin, które przyciągają do ogrodu owady pożyteczne, należy nostrzyk biały. Długo i obficie kwitnie, dorasta do dwóch metrów wysokości. Kwiaty mają delikatny, słodki zapach, który jest bardzo atrakcyjny dla pszczół. Nostrzyk jest uważany za jedną z najlepszych roślin miododajnych. Pszczoły bardzo go lubią i chętnie latają do ogrodów, na których rośnie. Nawet jeśli znajduje się w nieco dalszej odległości od ula, a bliżej rosną inne kwiaty, pszczoły wolą nadrobić drogi, by zbierać nektar właśnie z nostrzyka. 

Dlaczego pszczoły są pożyteczne i warto je zwabić do ogrodu? Pszczoły miodne zbierają nektar oraz pyłek kwiatowy i przy okazji zapylają rośliny. Dzięki pracy pszczół z zapylonych kwiatów rozwijają się owoce i warzywa. Plony zapewniają żywność ludziom i zwierzętom. Brak pszczół zmusza do sięgania po sztuczne zapylacze, jak przekonali się właściciele upraw hydroponicznych w zamkniętych pomieszczeniach. O tym, jak wiele cennych właściwości ma miód pszczeli i pierzga, a także wosk pszczeli, nie trzeba nikogo przekonywać. 

W kwitnącym ogrodzie wkrótce pojawią się wielobarwne motyle. Chętnie odwiedzają rabaty z intensywnie pachnącymi kwiaty, takie jak jeżówka purpurowa, rudbekia, dalia, lawenda, macierzanka, malwa, przetacznik, szałwia, mięta, bez i słonecznik. Skorzystaj z gotowych mieszanek nasion kwiatów na taśmie np. z groszkiem pachnącym i lwią paszczą. Są łatwe w uprawie, obficie kwitną i otrzymują wielobarwne kaskady kwiatów od kwietnia do października. Nasiona kwiatów są tanie i bez większych nakładów można z nich wysiewać kolorowe kompozycje, wabiące owady do ogrodu. 


Motyl i kwiat

Motyle wybierają intensywnie pachnące kwiaty. 

Foto: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/fotografia-makro-motyla-1067202/ 

Łąka kwiatowa

Łąka to miejsce, które dosłownie tętni życiem. Kwiaty na łące przyciągają motyle, pszczoły, trzmiele i inne pożyteczne owady w ogrodzie. Może warto zastanowić się nad przerobieniem części trawnika na łąkę kwiatową? Na niekoszonej trawie wkrótce rozwiną się samosiejki, wyrosną mniszki i inne kwiaty, które przyciągają pracowite pszczoły, biedronki, ważki i mrówki. Mniszek lekarski – żółte kwiaty mlecza, które obficie kwitną wczesną wiosną, są cennym źródłem nektaru dla pszczół. Dlaczego by nie spojrzeć pod tym kątem na mniszka, przed zastosowaniem środków do odchwaszczania?

Tradycyjna polska łąka kwitnie bardzo długo i ma charakterystyczną paletą barw, w której dominują niebieskie chabry, czerwone maki i białe rumianki. Łąka kwiatowa daje pożywienie i schronienie dla owadów pożytecznych: pszczoły miodnej i dzikich zapylaczy, takich jak trzmiele, motyle, pszczoły samotnice i wielu innych gatunków. Łąka nie wymaga dodatkowego nawadniania i prezentuje się dobrze nawet w czasie panującej wkoło suszy.

Jeżeli twoja posesja jest zlokalizowana w pobliżu często uczęszczanych dróg sięgnij po mieszankę Łąka kwiatowa antysmog. To wybrane nasiona roślin o dużej masie liści, dostosowane do tego, żeby jak najlepiej wyłapywać spaliny i pył z powietrza oraz trwale zatrzymywać je na swojej powierzchni. Już jeden metr kwadratowy tej łąki wyłapuje tyle samo zanieczyszczeń, co 5-letnie drzewo. 

Nawadnianie ogrodu

Niewystarczająca ilość wody, czy wręcz susza to podwód do dużego niepokoju wśród owadów pożytecznych. Czy uda się zebrać miód z kwiatów? Brak wody negatywnie odbija się na roślinach z płytkim systemem korzeniowym. Słabo rosną, słabiej kwitną i są mniej atrakcyjne dla owadów pożytecznych. W efekcie pszczołom jest dużo trudniej zebrać nektar. Pojawiają się obawy, czy uda się zebrać miód i czy w ogóle uda się przeżyć w tak trudnych warunkach. Podczas długotrwałej suszy sytuacja na łąkach i w lasach dla pszczół jest katastrofalna. Kiedy poszycie leśne jest suche, rozwój i kwitnienie niewielkich roślin runa leśnego są zahamowane. Zapewnij odpowiednie nawodnienie i utrzymaj stałą, optymalną wilgotność, a pszczoły, biedronki, ważki, mrówki i inne owady pożyteczne chętnie zamieszkają w twoim ogrodzie. Będą miały dużo pożywienia i wody do rozwoju i zwiększania populacji. Poszukaj zacisznego miejsca w ogrodzie i ustaw poidło dla pszczół i ważek. Odpowiednie misy i pojemniki znajdziesz w naszym sklepie. 

Ważka

Ważki lubią przebywać koło oczek wodnych i miejsc w ogrodzie, gdzie gromadzi się woda. 

Foto: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/zielono-czarna-samica-na-lisciu-460788/

Oczko wodne

W zapewnieniu owadom dostępu do wody można pójść o krok dalej i założyć oczko wodne. Źródło wody do zaspokojenia pragnienia będzie atrakcyjną zachętą dla owadów. Nawet niewielki zbiornik z gwarantowanym dojściem do wody o każdej porze sprawi, że pożyteczne owady w ogrodzie będą miały zapasy wody. Nie trzeba będzie już latać i marnować energii na szukanie miejsca, w którym można się napić. To tak, jakby dla gości na stole zawsze stał dzbanek ze świeżą, chłodną wodą i pływały w nim plasterki cytryny i liście mięty

Jak założyć oczko wodne? Najlepszy będzie płytki zbiornik o łagodnych brzegach, wyłożony folią i obsadzony roślinami. Owady będą mogły spokojnie wylądować i zaczerpnąć wodę. W ten sposób pomożesz przyrodzie, która na pewno się odwdzięczy. W krótkim czasie zaobserwujesz w całym ogrodzie pozytywne zmiany. Poprawi się cały ekosystem ogrodu. Oczko wodne wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, trzeba zadbać o czystość wody, usuwać glony oraz obumarłe części roślin. Kłącza lotosu i lilie wodne ozdobią akwen i będą wspaniałą dekoracją ogrodu. Sięgnij po trawy ozdobne do obsadzenia brzegów oczka wodnego i skomponuj całoroczną dekorację w ogrodzie. 

Ochrona roślin przyjazna owadom

Do nawożenia i ochrony roślin sięgaj po ekologiczne, naturalne preparaty, które nie zaszkodzą skrzydlatym przyjaciołom. Jeżeli chcesz, aby pożyteczne owady w twoim ogrodzie znalazły obfitość pokarmu i schronienie, unikaj oprysków i środków chemicznych, które im szkodzą. 

O tym, dlaczego pszczoły są pożyteczne, i że bez nich zachwiana zostaje równowaga w przyrodzie, doskonale wiemy. Niestety od 2006 roku notuje się gwałtowne zanikanie kolonii pszczół miodnych na świecie. Jest wysoce prawdopodobne, że winowajcą jest imidakloprid, jeden z najczęściej używanych środków ochrony roślin. 

Kompost

Kompost jest doskonałym nawozem dla cukinii i innych warzyw. 

Foto: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/jedzenie-lato-ogrod-rolnictwo-4750381/

Zawsze jest dobry czas, by sięgnąć po stare metody, takie jak kompostownik. Stosuj tanie nawożenie samodzielnie przygotowanym nawozem z przyspieszaczem do kompostowania. Naturalne środki dają doskonałe efekty: zdrowe i dorodne warzywa, piękne kwiaty i bujną łąkę przy domu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl